Logopédia

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pri SŠI v Snine

LOGOPÉDIA

Logopedička: Mgr. Marianna Gnipová

Čo robiť, keď Vaše dieťa:

• má už viac ako dva a pol roka a ešte nehovorí?
  • hovorí stále málo zrozumiteľne, komolí slová, tvary slov, neobratne tvorí vety a hovorí málo?
  • zadrháva sa v reči, hovorí koktavo?
  • vyslovuje zle mnoho hlások, zamieňa si ich alebo ich vynecháva? – napr. hlásku R, L, S, C, Z, Č, Š, Ž, K, G, CH a iné.
  • prestalo náhle úplne komunikovať?

Ak si nie ste istí a tušíte, že Vaše dieťa má niektorý z uvedených problémov, vyhľadajte radu a pomoc logopéda.

Prioritné činnosti logopéda

• Logopedická prevencia – zameranie sa na včasné vyhľadávanie detí  s potenciálnym rizikom  narušenej komunikačnej schopnosti a vývinových porúch učenia a poskytovanie rannej intervencie.
  • Poskytovanie poradenstva zákonným zástupcom dieťaťa.
  • Komplexná diagnostika a určenie diagnózy a následnej prognózy.
  • Terapia – aplikovaním metód korekcie, stimulácie a reedukácie s využitím metód všeobecnej a špeciálnej pedagogiky.

Logopéd pracuje s deťmi od najútlejšieho veku, s predškolákmi, školákmi a dospievajúcou mládežou,  ktorí majú akúkoľvek narušenú komunikačnú schopnosť (poruchu reči).

Nie všetky deti sú rečové tak nadané, aby napr. už v 4 – 5 rokoch hovorili a vyslovovali úplne správne. Mnohým sa ešte vyvíja tzv. fonematický sluch, ktorý napomáha rozlišovať jednotlivé hlásky v slovách. U každého dieťaťa prebieha aj tento vývoj individuálne a preto sa deti vo výslovnosti tak od seba líšia.

Dnes vieme pracovať s deťmi od najútlejšieho veku prostredníctvom ich rodičov, preto na návštevu logopéda nie je nikdy priskoro. Čím skôr sa začne so stimuláciou reči, tým má dieťa lepšiu šancu dosiahnuť svoj plný potenciál.

Dúfame, že niektoré informácie budú pre Vás rodičia prínosom a pomôžu Vám pri orientačnom hodnotení Vašich detí a pri rozhodovaní o ich budúcnosti.

Služby poskytované CŠPP sú bezplatné.

V čase pandémie COVID-19 sú všetky vyšetrenia v dištančnej forme (telefonické poradenstvo a poradenstvo cez ZOOM).

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pri SŠI v Snine

Palárikova 1602/1, 069 01  Snina