Naše učebné odbory

Učebné odbory

Naše učebné odbory

Prípravný ročník  (dievčatá a chlapci)

Prípravný ročník v odbornom učilišti je určený pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorých mentálne schopnosti a manuálne zručnosti nemohli byť dostatočne
diagnostikované.
Po absolvovaní prípravného ročníka riaditeľ odborného učilišťa určí, či bude žiak pokračovať v prvom ročníku niektorého odboru výchovy a vzdelávania odborného učilišťa,
alebo bude pokračovať v príprave v praktickej škole (§ 100 ods. 7 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z.).
má pomôcť žiakom s rôznym stupňom mentálneho postihnutia končiacich ročníkov špeciálnych základných škôl a základných škôl pri výbere ďalšieho vzdelávania
má zistiť, pre akú prácu majú žiaci predpoklady, čo ich zaujíma, aké majú požiadavky, overiť ich schopnosti, zručnosti
na základe získaných informácií na konci šk.r., zvolá riaditeľ školy hodnotiacu komisiu a na základe získaných schopnosti, zručnosti a zdravotného stavu odporúča  ďalšie
vzdelávanie.

31 78 2 01

Výroba konfekcie so zameraním na šitie odevov v odevnej konfekcii (dievčatá a chlapci)

Absolventi získajú základné vedomosti a zručnosti v oblasti ručného a strojového šitia, zhotovovania odevu, výberu materiálov, ich hospodárnom využití, správnom ošetrovaní odevov.

Žiaci si osvoja odbornú terminológiu, technológiu a pracovný postup zhotovenia pánskej košele, nohavíc, dámskych šiat (výber materiálu, spotreba, zisťovanie telesných rozmerov a zhotovenie strihu, vystrihnutie podľa strihu, stehovanie, zošívanie, zastehovanie zipsu, opaska, zastehovanie dĺžky šiat, nohavíc) na skúšku, skúška šiat a odstraňovanie chýb, dokončenie šiat, nohavíc, odstránenie pomocných stehov, žehlenie. Po ukončení štúdia nájdu uplatnenie v odevnom ale aj obuvníckom priemysle.

29 85 2 00

Cukrárská výroba (dievčatá a chlapci)

Učebný odbor je zameraný na výrobu cukroviniek, zákuskov, tort a trvanlivého pečiva.

Žiaci sa učia piecť, skladovať, baliť, expedovať a stolovať cukrárske výrobky. Učia sa pripravovať slávnostnú tabuľu a obsluhovanie. Žiaci majú k dispozícii školské kuchynky, v ktorých vykonávajú odborný výcvik . Práce pozostávajú z prípravy rôznych druhov korpusov, krémov, náplní, tvarovania, zdobenia, krájania. Žiaci môžu vo veľkej miere uplatniť svoju fantáziu a vkus hlavne pri zdobení drobného pečiva. Žiaci v tomto odbore musia mať zdravotný preukaz pre pracovníkov v potravinárstve.Po ukončení štúdia nájdu uplatnenie v cukrárňach,alebo v súkromnom podnikaní ako živnostníci.

.

45 72 2 06

Poľnohospodárska výroba so zameraním na opravu poľnohospodárskych strojov (chlapci)

Žžiaci si osvoja znalosti údržby a opravy poľnohospodárskych strojov a zariadení, naučia sa základy pestovania rastlín a chovu hospodárskych zvierat

36 86 2 10

Stavebná výroba so zameraním na maliarske a natieračské práce (chlapci)

Učebný odbor pripravuje pracovníkov na výkon robotníckeho povolania v stavebnej výrobe v odbore maliarskych a  natieračských prác.

Počas odbornej prípravy majú žiaci zvládnuť: prípravu povrchov pod maľby a nátery, prípravu materiálov a ich správne použitie, miešanie a tónovanie farieb, prevedenie malieb a náterov bežnými technikami na rôznych podkladoch - omietke, dreve, kove, plaste a skle. Pripravujú sa na správne použitie a údržbu pomôcok, náradia strojov a zariadení. Oboznámia sa s hygienou práce a základnými predpismi BOZP.

36 86 2 03

Stavebná výroba so zameraním na murárske práce (chlapci)

Učebný odbor pripravuje pracovníkov s kvalifikáciou robotníckeho povolania.

Absolvent odboru zvláda bežné stavebné práce, ako murovanie nosných a výplňových múrov, priečok na rôznych pracoviskách stavebnej výroby, prípravu malty, jednoduché vnútorné a vonkajšie omietky, základné betonárske práce, prípravu betónu, obsluhu jednoduchých strojov a zariadení. Práce s drevom a osadzovaním výrobkov PSV (zárubne, konzoly, okná atď.).

36 86 2 11
Stavebná výroba – stavebné stolárstvo (chlapci)

Učebný odbor pripravuje pracovníkov na povolanie v odbore stavebný stolár.

Pripravuje ich na manipuláciu s dreveným materiálom, ručným a strojovým opracovaním dreva a drevných výrobkov, spájanie dreva stolárskymi spojmi, na výrobu jednoduchých stolárskych konštrukcií, zostavovanie a opravy stavebno - stolárskych výrobkov (okná, dvere, steny, vstavaný nábytok, ...), osadzovanie stavebno – stolárskych výrobkov a ich montáž do celkov.

Obchodná prevádzka – príprava jedál (dievčatá a chlapci)

Učebný odbor pripravuje pracovníkov na povolanie v odbore kuchár.

Pripravuje ich na práce spojené s prípravou jedál, na prípravu a ošetrenie základných druhov surovín určených na výrobu jedál teplej a studenej kuchyne, jednoduchých múčnikov, teplých a studených príloh a doplnkov, na umývanie riadu, upratovanie kuchyne a pomocných prevádzok. Cieľom učebného odboru je vyučiť pracovníkov pre prácu v oblasti prípravy jedál.

55 92 2 00

Opatrovateľská starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnej starostlivosti (dievčatá a chlapci)

Žiaci sa oboznámia s prípravou jedál, základmi šitia a opravy bielizne, hygieny a starostlivosti o pacienta, s čistením a dezinfekciou, so základnou prvou pomocou pri úrazoch a stavoch ohrozujúcich život