Profil školy

Spojená škola internátna

Spojená škola internátna v Snine pripravuje mládež so zdravotným postihnutím na výkon robotníckych povolaní. Pri svojej činností využíva špeciálno-pedagogické metódy a poskytuje žiakom odborné teoretické a praktické všeobecné vzdelanie v rozsahu stanovenom školskými vzdelávacími programami.

Cieľom je poskytnúť dievčatám a chlapcom čo najvyššie teoretické i odborné vedomosti, pracovné návyky a zručnosti vo zvolenom učebnom odbore, aby sa bez väčších problémov mohli zaradiť do pracovného pomeru ako i do spoločnosti.

Predmetom činnosti je príprava žiakov na výkon povolania v týchto učebných odboroch:

•           prípravný ročník
  •           strojárska výroba – ručné spracúvanie kovov
  •           gastronomické služby (kuchár, cukrár)
  •           cukrárska výroba
  •           výroba konfekcie – šitie odevov v odevnej konfekcii
  •           textilná výroba – ľudovoumelecká tvorba
  •           kožiarska výroba – výroba remenárskeho tovaru
  •           stavebná výroba – murárske práce
  •           stavebná výroba – maliarske a natieračské práce
  •           stavebná výroba – stavebné stolárstvo
  •           poľnohospodárska výroba – oprava poľnohospodárskych strojov
  •           opatrovateľská starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnej starostlivosti
  •           obchodná prevádzka – práca pri príprave jedál
  •           stavebná výroba – stavebné práce (murár, maliar, stav.stolár)

Príprava vo všetkých učebných odborov trvá tri roky. Úspešným vykonaním záverečnej skúšky žiaci získajú výučný list v danom odbore. Vzdelanie ukončujú úspešným absolvovaním záverečnej učňovskej skúšky.

Vzhľadom na výchovno-vzdelávací proces sa škola sa člení na:

-                úsek teoretického vyučovania

-                úsek praktickej prípravy (odborný výcvik)

-                úsek výchovy mimo vyučovania (školský internát)

Od školského roku 2008/2009 je súčasťou školy centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.

CŠPP pri SŠI Snina je poradenské zariadenie, účelom ktorého je poskytovať psychologické, diagnostické,  psychoterapeutické, špeciálno-pedagogické a rehabilitačné služby a starostlivosť deťom, mládeži a osobám so zdravotným znevýhodnenímako aj poradenské a metodické služby ich zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom formou ambulantnej starostlivosti a návštev v prostredí, v ktorom žiak žije.

Od školského roku 2014/2015 je organizačnou zložkou SŠI Praktická škola.

Praktická škola poskytuje vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti alebo v strednej škole.

Od školského roku 2018/2019 je organizačnou zložkou SŠI je Špeciálna základná škola internátna so sídlom na Partizánskej 1057 v Snine.

Špeciálna základná škola zabezpečuje výchovu a vzdelanie žiakov so špecialnými výchovno-vzdelávacimi potrebami, ktorí sa pre svoje postihnutie nemôžu bez špeciálneho prístupu s úspechom vzdelávať v bežnej základnej škole.