Centrum špeciálno pedagogického poradenstva pri SŠI Snina, Palárikova 1602/1, 069 01 Snina Organizácia aktivít Dokumenty k stiahnutiu

Centrum špec.-ped. poradensta

O PORADNI

CŠPP pri SŠI v Snine je poradenské  zariadenie, účelom ktorého je poskytovať psychologické, logopedické, diagnostické,  psychoterapeutické, špeciálno-pedagogické a rehabilitačné služby a starostlivosť deťom, mládeži a osobám so zdravotným znevýhodnením, ako aj poradenské a metodické služby ich zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom formou ambulantnej starostlivosti a návštev v prostredí, v ktorom žiak žije.

Komu slúžime ?

*Deťom a mládeži so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vzhľadom na:

• mentálne postihnutie
  • telesné postihnutie
  • viacnásobné postihnutie
  • zrakové postihnutie
  • sluchové postihnutie
  • rečové postihnutie
  • špecifické vývinové poruchy učenia, aktivity a pozornosti
  • narušený psychický a sociálny vývin
  • autizmus a iné pervazívne poruchy

*Rodičom, učiteľom MŠ , ZŠ, SOŠ, gymnázií...

*Všetkým ostatným, ktorí nám prejavia svoju dôveru a potrebujú usmernenie a pomoc.

Klienti CŠPP

1. Klientmi CŠPP môžu byť zdravotne postihnuté deti a mládež od predškolského  veku do ukončenia prípravy na povolanie a osoby so zdravotným znevýhodnením.

2.  Činnosť CŠPP je orientovaná hlavne na klientov s mentálnym postihnutím (MP) všetkých stupňov a klientov s kombinovaným a  viacnásobným postihnutím, pri ktorých

dominuje MP.

3. Do CŠPP sú prijímaní klienti na základe žiadosti zákonného zástupcu, školy, alebo školského alebo iného zariadenia, ktoré klient navštevuje, pedagogicko-psychologickej

poradne, zdravotníckeho zariadenia, orgánu starostlivosti o deti a rodinu.

4. O prijatí klienta do CŠPP rozhoduje riaditeľ CŠPP v súlade s príslušnou legislatívou písomným rozhodnutím, z ktorého po jednom exemplári obdržia zákonný zástupca,

škola, ktorú klient navštevuje a spis klienta, ktorý je uložený v CŠPP.

5. Prijatie klienta do CŠPP je podmienené súhlasom jeho zákonného zástupcu.

Prioritné činnosti

Zabezpečovanie komplexnej špeciálnopedagogickej diagnostiky a prognostiky, špeciálnopedagogickej intervencie vzhľadom na individuálne špeciálnopedagogické potreby detí a mládeže so špeciálnopedagogickými potrebami.

poskytovanie poradenských služieb pre zdravotne postihnuté a zdravotným postihnutím ohrozené deti a mládež, ich zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom.

Integrácia viacnásobne a ťažko viacnásobne postihnutých detí do spoločnosti a optimálne rozvíjanie osobnosti každého dieťaťa.

V poradní pracujú odborní pracovníci v zložení:

Špeciálny pedagóg - PaedDr. Mária Mandzáková

Sociálny pedagóg - Mgr. Jozef Kapraľ